6.07.2016
1. Ako by ste stručne charakterizovali samého seba?
Vnímam svet cez sústavu kresťanských morálnych hodnôt. Ich pevnosť je násobená množstvom, ktorého sa dotýkajú a možnosťami, ktoré ponúkajú.
2. Čím ste chceli byť ako dieťa?
Je to zvláštne, ale čo mi pamäť siaha, tak vojakom.
3. Máte pocit, že ste rokmi zmúdreli?
V porovnaní s detstvom áno. Po štyridsiatke ani nie. Len vnímam veci i udalosti racionálnejšie, v oveľa širších súvislostiach a ďalekosiahlejších následkoch než prvšie. Stupňuje sa aj potreba konať.
4. Váš zmysel života?
Pozorovanie, poznávanie, experiment, zovšeobecnenie, konanie, vylepšovanie starého, či hľadanie nového a nepretržité hodnotenie na ceste ďalej.
5. Vaše životné motto?
Údery sa počítajú. Preto si myslím, že ľahkovážnosť si môže dovoliť len dieťa a zabávajúci sa dospelý.
6. Profesionálny vzor?
Môj profesionálny vzor nie je osoba, ale výsledok. Preto sledujem postupy myslenia ľudí, ktorí sa ocitli v podobnej situácii a spôsoby konania, ktoré ich priviedli k danému výsledku. Teda zvažujem mnohé skúsenosti a skúmam možnosti ich použitia na situácie, v ktorých sa občas nachádzam. Preto ma napr. u spisovateľov viacej zaujíma prečo to píše, než to čo píše. Zaujímajú ma viac pôvodné materiály než komentáre k nim.
7. Aké povolanie by ste za nič na svete nerobili?
Každá práca, ktorá prináša ľudskej spoločnosti úžitok je viac-menej potrebná. Iste má aj svoje čaro. Len treba preniknúť do hĺbky jej zmyslu. Ale obecne vzaté, odmietam robiť kata na individuálny prospech zamestnávateľa, nech je ním ktokoľvek.
8. Keby ste mohli, čo by ste okamžite zrušili?
Mať takú moc, by bolo veľmi zaväzujúce. Kým by nehrozilo nebezpečenstvo z omeškania, s konaním by som sa tu neponáhľal. Deštrukcia sa uskutočňuje oveľa rýchlejšie než konštrukcia a teda ľahšie napácha veľké škody. Ale zrušiť škriepnikov a osočovanie bez následkov v NR SR, na to by som sa podujal s ľahkým srdcom a hneď.
9. Najneuveriteľnejší zážitok vášho života?
Od mladosti ma zaujíma počet pravdepodobnosti výskytu javov. Ak sa vám udeje niečo v rozpore s jeho logikou, potom prišla významná ponuka poriadne sa nad vecou zamyslieť. Aj osobná filozofia sa z tohto pohľadu ľahko zmení. Konkrétnosti mojich zážitkov vylúčili svedkov, takže ich intimita nech zostane aj naďalej bez prieniku komentárov nezúčastnených pozorovateľov.
10. Často robíte kompromisy?
Čo je kompromis? Ak je to len prijatie iného postupu za vlastným cieľom, vstupom cudzej vôle, a výhodnejšie cesty sú zarúbané natoľko, že cena za pokračovanie pôvodným smerom je pridrahá, potom áno, s jednou výhradou: Podstata výsledku sa nemôže zmeniť.
11. Kedy bývate neznesiteľný?
Pripúšťam síce takú možnosť, ale obsah tohto slova je veľmi závažný. Čo je neznesiteľné to sa z miesta pôsobenia odstraňuje. Zaváňa to dokonca krajnosťou a s niečím takým som sa našťastie zatiaľ nestretol. Ak však máte na mysli niečo ako otravný, tak príde na to, pre koho? Iste pre každého, komu sa zdá, že nezmyselne analyzujem prečo vôbec daná udalosť vznikla.
12. Ktorá ľudská vlastnosť je vám sympatická a ktorú neznášate?
Sympatická mi je schopnosť vcítiť sa do „cudzej kože“. Neznášam zneužívanie ľudskej tendencie k súcitnosti.
13. Vaša neresť, s ktorou márne bojujete?
Nutkanie odpúšťať a dôverovať priateľom, ktorí nenaplnili očakávania.
14. Čo by ste si so sebou vzali na pustý ostrov?
Príde na to, aké by boli možnosti. V princípe by som si vyberal to, čo by mi umožnilo prežiť v dobrom fyzickom i duševnom zdraví. Uprednostnil by som nádej pred skepsou.
15. Obľúbené miesta na Slovensku?
Ak máte na mysli odpočinok, tak naša príroda je veľmi štedrá. Všade, kde sa pozriete je príjemne. Ak človek nie je závislý na nezmyselných extrémoch tak si podľa záujmu nájde potrebný priestor po väčšinu roka. Chcelo by to však, aby v porovnaní s inými vo svete, aj náš štát prispel k rastu možností človeka uplatniť svoje schopnosti a uspokojiť svoje záujmy doma.
16. Obľúbené miesta vo svete?
Všade, kde môžem vidieť sochy, obrazy, klenoty, mimoriadne stavby, nahliadnuť do kláštorov a múzeí, kde je minimum predpisov a nútených konvencií.
17. Čo si ceníte viac - lásku alebo priateľstvo?
Vôbec by som ich nedával do vzájomne vylučovacieho vzťahu. Pre mňa sú to prirodzené a najpodstatnejšie vzťahy medzi ľuďmi a neraz aj zvieratami. Vzaté aj v širšej súvislosti, z filozofického hľadiska principiálne vyššiu úroveň prisudzujem láske.
18. Obľúbený zvuk, vôňa, farba?
Z toho čo poznám z prírody sú to zvuky dospelých zvierat usmerňujúcich svoje mláďatá. Z ľudskej činnosti mi imponuje zvuk huslí, cimbalu a dobre nastaveného motora. Čo sa týka vône, je to vôňa konvaliniek a voskovky. Nuž a z farieb uprednostňujem kvety.
19. Obľúbené jedlá, nápoje?
Som síce všežravec, ale vo veľkej obľube mám smaženú pečeň z kŕmnej husi a lokšové trhance s horkým syrom. Z nápojov je to zemežlčový čaj, budišská minerálka a klasicky dorábané vína z pivnice pána Braniša od Trnavy, aby som nerobil reklamu, nedám viacej údajov.
20. Obľúbené divadelné predstavenie a knihy?
Divadlo ako také nemám vo veľkej obľube. Skôr ma púta opera a klasický balet. Z kníh sú pre mňa zaujímavé básne Jura Mituru, jeho Hodina pravdy a cenná sa mi vidí rozvinutá logika Hermana Kahna v knihe Premýšľanie o nemysliteľnom.
21. Žijúce osobnosti, ktoré uznávate?
Z nášho, domáceho prostredia sú to napr. páni prof. Binder, Doruľa, Drobný, Ďurica, Hrabovcová, Hrušovský, Húska, Krempaský, prognostik Kliniec, dva naše politické protipóly Čarnogurský a Mečiar, lebo každý z nich predstavuje mnohé záhady konania, akoby provokovali ono biblické- nežízni volovi hubu jeho, arcibiskup Sokol aj ThMgr. Juruš, Dr. Rosinský, Svetlík, ... Je ich priveľa na menovanie.
22. Keby to bolo možné, s kým by ste sa radi stretli a pozhovárali sa?
Čo sa týka formovania prítomnosti, tak zo žijúcich by to bola pani Zuzana Hlôžková, moja učiteľka zo základnej školy a pán profesor Peter Colotka, bývalý predseda vlády SSR. Vo vzťahu k utváraniu budúcnosti s každým, kto si ctí zvrchovanosť našej republiky.
23. Akú vec by ste za nič na svete nepredali?
Mnoho vecí si veľmi cením, ale „... nič na svete“, to je krutý limit. Ak by však na veciach mal závisieť ľudský život, tak by všetky vzťahy k nim museli ustúpiť.
24. Aký typ žien sa vám páči?
Názorovo pružné a vnímavé, majúce nezištnú, vlastnú hodnotovú orientáciu a so svojim súkromím sa delia len s ľuďmi, ktorých si vážia.
25. Čo vás dokáže ohúriť?
Ohúriť ma dokážu výtvory dávnych civilizácií a býva to až šokujúce, keď ich porovnávam s problémami nastoľovanými v NR poslancami, ktorých si vybrali naši voliči. K rovnakým pocitom sa dostávam, keď sa v našich obchodoch bežne stretávam s nekvalitným tovarom a zvažujem, či je to zámerný produkt moderných technológií, alebo je len viacej keťasov než obchodníkov. Principiálne ma ale zaskočilo podivné poznanie, že tam, kde neuspeje snaživec, môže sa veľmi konštruktívne uplatniť leňoch, obzvlášť ak sa stretne s nevyhnutnosťou.
26. Za čo najradšej utrácate peniaze?
Peniaze sú pre mňa jeden z prostriedkov na dosiahnutie cieľa a tak ich používam tam, kde potrebujem, pravda, ak na to mám. Radosť mám z toho, čo za peniaze získané, uspokojí alebo prekoná záujem mojich blízkych, moju predstavu, nie z utrácania peňazí.
27. Rád robíte domáce práce?
Spravím v domácnosti čo je treba, ak je treba, ale že by som mal z toho potešenie, to by som nepovedal. Poteší ma, keď moja práca v rodinnom prostredí navodí stav pohodlia a útulnosti „rodinného krbu“, ale v princípe sa skôr zameriavam na vytváranie podmienok a prevenciu problémov. Zatiaľ som si vždy potrebné východisko našiel.
28. Pri čom sa najčastejšie prichytíte?
Je vôbec možné prichytiť seba samého? Pravda je, že ma fascinujú možnosti abstraktného myslenia a rád skúmam jeho zákutia. Občas sa mi stane, že myseľ aj mimovoľne zablúdi do tejto oblasti, obzvlášť ak konám niečo, čo si nevyžaduje plné sústredenie.
29. Chceli by ste sa ešte raz narodiť?
Samozrejme. Ale nie na zopakovanie si toho, čo som už prežil.
30. Nesplnené želanie?
Ani ma nič také povšimnutiahodné nenapadá. Ak som mal v reálnom živote výslovné želanie, usiloval som sa o jeho naplnenie. Iste by však pre mňa bolo zaujímavé vidieť a prežiť uvoľnenie obrovských energií, alebo pozorovať procesy zmeny polohy a premeny „elementárnych“ častíc, v čase úmernom rýchlosti ľudského vnímania.